Sağlığınızı tehdit eden ‘Kas Dengesizliği’

Spesifik taleplere göre seçilen egzersizler, karşılıklı kas grupları ( pazu ve arka kol veya ön bacak ve arka bacak gibi) ve eklemler arasında güç ve elastikiyet dengesini korumalıdır.

Agonist(Ana kas) ve antagonist (Ana kas karşıtı) kaslar arasında, güç ve elastikiyet farkından doğan sakatlık riskini arttıracak bir ağırlık antrenman programı düzenlemekten kaçının. Eğer bir dengesizlik yaratılmışsa ve bu durum farkedilmişse, uygun güç dengesini geri kazandıracak egzersizler seçilmelidir.
Kas dengesi her zaman eşit güç anlamına gelmez. Sadece bir kas veya kas grubunun, başka bir kas veya kas grubuna uygun oranda güçlü ya da elastik olmasını ifade eder. Yeni başlayan bireyler için öncelik agonist ve antagonist kas grupları arasındaki dengeyi sağlamak olmalıdır. Bunun ardından dengeli bir program yazılabilir.

Kas grupları arasındaki dengesizliklerden kaynaklı oluşabilecek sakatlıklar ve hareket kısıtlamaları.

-Sprint, ani sprint veya bütün istasyon çalışmaların da, bacak kasları dengesizliklerinden kaynaklı aşırı yüklenmeye dayanan kas yırtıkları/yaralanmaları.
-Ağırlık egzersizlerin de kuvvetsiz kasa aşırı yük binmesi sonucunda oluşan kas yırtıkları/yaralanmaları.
-Ağırlık egzersizlerin de kısıtlı R.O.M. (eklem hareket açıklığı) dan kaynaklı olarak, kası tam anlamıyla çalıştıramamak veya yıpratamamak.
-Ağırlık egzersizlerin de multi joint ( Çok eklemli) hareketler yapılırken kuvvetsiz kasın erken yorulması veya kuvvetsiz kalması yüzünden, diğer kas gruplarının tam anlamı ile yıpratılmasını engellemesi. Örnek barfiks çalışması yapan birey, kendini yukarıya çekebilecek gücü olmasına rağmen, ön kol kasları kuvvetsizliğinden dolayı tutunamadığı içi,n seti erken bırakması veya ara vermek durumunda kalması.

Kas grupları arasındaki dengesizliklerden kaynaklı oluşabilecek postürel bozukluklar

-Skolyoz ( omurga da sağa, sola eğilerek veya sağa, sola dönerek eğrilikler görülmesi)
-Kifoz ( omurganın torikal/ üst sırt bölgesinde öne bükülmeler/kamburluk görülmesi)
-Lordoz ( omurganın lumbar/bel omurları ve bir kaç torikal omur da öne doğru bükülmeler görülmesi)

Bu tüyolarla sakatlığa dur de!
KİLO VERMENİN ''PÜF NOKTALARI''

Şafak KARTAL