Yavaş performe edilen negatif evre prensibi (Slow Negatives Principle)

Bu prensip aslında hareketin negatif evresini çok yavaş bir şekilde icra etmektir. 10-12 tekrar yapabileceğiniz bir barbell ile pazu için bükme (barbell curl) yaptığınızı varsayalım, bu prensibe göre ağırlığı hızlı bir şekilde kaldırıp(Pozitif evre) ilk tekrardan en son tekrara kadar her seferinde indirirken (negatif evre) 10 saniye maks. – 5 sn min. süreci içerisinde tutarak devam edelim.

Eğer doğru ağırlığı seçtiyseniz 6-8 tekrar sonrası negatif evrede 5-10 sn arası tutamayacak veya pozitif evreyi icra edemeyecek duruma gelmeniz gerekmektedir. Bu durum oluştuğunda diğer kaldırışlarda Cheat principle (Hileli veya momentumla kaldırma prensibi) kullanarak hareketin pozitif evresini icra edip, negatif evresinde ise yine 5+ sn. yüke karşı koyarak negatif evreleri tamamlayınız.

DİKKAT:
Bu prensip çok yüksek uyaranlı bir tekniktir ve devamlı olarak kullanılmamalıdır. Bu prensip dört- beş aylık antrenman periyodlarında, sadece özel zamanlarda (kas gelişimi duraksadığında, müsabaka öncesi vs.) her kas gurubu için bir egzersiz seçilerek, en fazla iki, üç set olarak yapılmalıdır.

İnterval Egzersiz Ne Zaman ve Nasıl uygulanmalıdır?
Aerobik Aerobik Nedir Bu Aerobik?

Şafak KARTAL