Aerobik Aerobik Nedir Bu Aerobik?

Kalp ve akciğerler kasların ihtiyaç duyduğu oksijeni yürüme, düşük tempolu koşma, bisiklet çevirme, kürek çekme, merdiven tırmanma gibi aktiviteler sırasında birlikte sağladıkları evreye Aerobik süreç, bu evreyede Aerobik aktivite denir.

Aerobik enerji sistemini kullanmak kardiyovasküler(kalp ve dolaşım sistemi) doğası gereği kolaydır. Aerobik kapasiteyi geçtiğimiz, yani kalp ve akciğerlerin kaslara oksijen yetiştiremediği an, anaerobik evreye girilmiş demektir. Anerobik sistemde kaslar enerjiyi yakmak için oksijen yerine ( glikoz ve yağlardan gelen enerji yerine) kaslardaki daha hızlı enerji kaynağı olan ve kas hücrelerinin içerisinde depolanmış olan metabolitleri (Metabolizmanın enzimle katalizlenen reaksiyonlarında oluşan madde.) kullanır. Söz konusu metabolitler kaslarda sınırlı miktarda bulunduğundan bu yolla sadece kısa süreli egzersizler yapılabilir.

Anerobik egzersizler ( ağırlık antrenmanları, yüksek şiddetle kısa süreli yapılan kaldırışlar, yüksek kuvvet gerektiren kısa süreli yapılan aktiviteler) aerobik egzersizler içerisinde kesik kesik yapıldığında, kardiyovasküler sistemi teste tabi tutar. Bu tip anerobik antrenman intervalleri aerobik kapasitenin artmasına neden olarak, kişinin bir sonraki veya daha sonraları yapılan aerobik aktivitelerinin üstesinden daha kolay gelmesini sağlamaktadır.

Yavaş performe edilen negatif evre prensibi (Slow Negatives Principle)
DOĞRU KREATİN MONOHİDRAT TÜKETİM MİKTARI

Şafak KARTAL