‘’KETO’’ ile 1 haftada 1..2..3.. KG Yağ Yakmak mümkün

keto

Ketojenik diyet vücudu yağ yakma makinesine dönüştüren, çok düşük karbonhidratlı bir diyettir. Kilo kaybı, sağlık ve performans için birçok faydalı etkisi vardır ve tabii yan etkilerini de es geçmemek lazım. ‘’Bireyin günlük spor ve yaşam aktivitesi değerlendirilerek yapılan bir ketojenik diyet, bitkiye su vermek gibidir. Aksi bir durum da susuz bırakmak. ( Dr. Ric. Oneil Ketogenic Diet book, 12pg 2003)Ketojenik bir diyet Atkins diyeti veya LCHF (düşük carb, yüksek yağ) gibi diğer sıkı düşük karbonhidratlı diyetlere benzer. Bu diyetler kazara ketojenik bir hal alırlar, yinede ketosis olamazlar. Katı LCHF ve keto arasındaki en büyük fark, proteinin bu diyette kısıtlı olmasıdır.

Bir ketojenik diyet özellikle de ketosise neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Sağlık, kilo kaybı veya fiziksel ve zihinsel performans için en uygun keton seviyelerine ulaşmayı ölçmek ve adapte etmek mümkündür.

Bir ketojenik diyetteki “keto”, vücudun “ketonlar” olarak adlandırılan, küçük yakıt molekülleri üretmesine neden olur. Bu, kan şekeri (glikoz) kısa arzda olduğunda kullanılan vücut için alternatif bir yakıttır.

Ketonlar az miktarda karbonhidrat yemeniz (bu kan şekerine çabucak ayrılır) ve sadece ılımlı miktarda protein (aşırı protein de kan şekeri haline dönüştürülebilir) tükettiğinizde yeteri kadar olacaktır.

Ketonlar karaciğerde yağdan üretilir. Daha sonra beyin dahil olmak üzere vücudun her yerine yakıt olarak kullanılırlar. Beyin her gün çok fazla enerji tüketen aç bir organdır, sadece ketonlar ve glikoz ( şeker) ile sağlıklı bir şekilde çalışmasına devam edebilir.

Ketojenik bir diyette tüm vücudunuz neredeyse tamamen yağ üzerinde çalışacak şekilde yakıt beslemesini değiştirir (Ketosis). İnsülin seviyeleri çok düşük olur ve yağ yakma dramatik olarak artar. Yağ depolarına erişmek artık çok kolaydır. Üstelik daha az açlık ve inanılmaz enerji artışı gibi yan etkileri de var..

Ketojenik diyeti kendinize Profesyonel bir şekilde uygulamak istemez misiniz ?
www.safakkartal.com/diyet

Neler yenmeli

Süt ürünleri
Tüm peynirler
Kuru yemişler
Sağlıklı yağlar
Et çeşitleri
Yumurtalar

Neler yenmemeli
Tüm işlenmiş gıdalar
Meyveler
Şeker ve türleri
Tahıl
Baklagil

DOĞRU KREATİN MONOHİDRAT TÜKETİM MİKTARI
Antrenmandan sonra ne yenilmeli

Şafak KARTAL