Tek nefes ile on tekrar

 

Egzersizlerin ilk setlerinde ve tekrarlarında zorlanmazken, sonraki setler ve yüksek tekrarlar sizi normalden daha fazla zorluyorsa, belkide sizde de nefes alma problemi vardır..

Egzersiz esnasında en önemli kısımlardan biride nefes almaktır, egzersizlerde herkes hareketlerin icra edilişine dikkat eder bununla birlikte kimse nefese odaklanmaz. Antrenman anında yetersiz veya düzensiz alınan nefesler, performansta gözle görülebilir bir düşüş yaşatır.

Aerobik performans esnasında en büyük etkenlerden birisi oksijendir, antrenman esnasında soluk alıp vermenin artmasının sebebi oksijen ihtiyacının artmasıdır. Daha fazla ve düzenli nefes alarak akciğerlere ihtiyacı olan oksijen daha kısa sürede aktarılırsa performansta artış kaçınılmazdır.

Egzersiz esnasında her tekrarda kesintisiz olarak alınıp verilen derin nefesler, size bunu sağlamakta yardımcı olacaktır. Nefes almakta en önemli etkenlerden biriside burundan nefes alıp vermektir. Burundan alınan nefesle ağızdan alınan arasında %40 a yakın bir fark ile daha fazla kullanım söz konusudur.

Performansı artırmak için tekrarlar esnasında ve dinlenme aralarında kesintisiz derin ve burundan alınan nefesler ile maksimum performansı elde edebilirsiniz.

Pliometrik egzersiz ile gücüne güç kat
En iri göğüsler en iyi hareketler ile kazanılır

Şafak KARTAL