Antrenmandan sonra ne yenilmeli

Egzersiz günün hangi saatinde yapılırsa yapılsın mutlaka sonrasında yemeniz gereken elzem gıdalar vardır.

various protein sources

Tek öğünde yenilmesi gereken

Protein; Kg başına ortalama 0.4gr

Antrenman sonunda yenilmesi gereken protein tercihinizin yağsız olmasına dikkat ederseniz, sindirim süreci çok daha hızlı olacaktır. Bunun için öncelik sırasına göre tercih edebileceğiniz gıdalar tavuk göğsü, yağsız kırmızı et, light ton balığı, ızgara somon seçebilirsiniz.

Yağ; Kg başına ortalama 0.3gr

Antrenman sonunda yenilmesi gereken yağ hem günün devamında size enerji sağlayacak hem de yağda sindirilen vitaminler olan A,D,E,K’nın sindirilmesini sağlayacaktır. Tercih edebileceğiniz yağlar ise, çiğ olarak tüm kuruyemişler, tereyağı, zeytinyağı, avokado, Hindistan cevizi ve kızartılmamış tüm hayvansal yağlar.

Karbonhidrat; Kg başına ortalama kilo koruma döneminde (0.7gr kadar) kilo alma döneminde (1.2 gr kadar) kilo verme döneminde (0.1gr – 0.2gr kadar)

Antrenman sonunda yenilmesi gereken karbonhidrat hedefi sadece kilo almak olanlar için glisemik indeksin bir değeri yoktur. Bu yüzden aşırıya kaçmamak kaydı ile şeker ihva eden gıdalar sorun olmayacaktır. Tüm ekmekler ve tahıllar, meyveler tüketilebilir.

Hedefi kilo vermek veya yağlanmamak olanlar için ise kesinlikle düşük glisemik indeksi gıdalar seçilmelidir. Lebleli, bulgur, tüm esmer ekmekler, yulaf ezmesi, makarna (az haşlanmış, sert olarak) tercih edilebilir.

Daha detaylı bilgi ve sorularınız için Coach@safakkartal.com

Şafak KARTAL

Antrenman metodunu değiştir ve zayıfla
Minimum dinlenme maksimum güç!

Şafak KARTAL